Üle 30€ tellimustele pakiautomaat TASUTA
0
Your Cart

Sügisesed lehed, mida nendega teha?

Lehekotid

Sügisene puude ja põõsaste lummav ilu, vaatad aknast välja ja silm puhkab. Kuid mitte kauaks. Peagi raagus puud ja maad katnud värvilised lehed tekitavad paljudele usinamatele aiapidajatele rohkelt lisatööd. Lehti niisama vedelema ei saa jätta, sest need tekitavad mädanikke, varjavad valgust, mille tulemusena jäävad murule inetud pruunid laigud ning lehtede all kipuvad end sisse seadma kahjurid. Lehtede riisumine on aga tüütu ja aeganõudev. Ja kui kõik lõppeks vaid riisumisega – kuhugi tuleb need lehed ju pärast ka panna. Mida siis sügiseste lehtedega peale hakata?

Väeta muru

Sõida lihtsalt muruniidukiga mööda aeda ja purusta lehti – polegi vaja kuuri alt reha otsima minna. Lehed kõdunevad talvega ära ja annavad pinnasele tagasi vajalikud toitained. Kui seda teha järjepidevalt kuni viimaste lehtede langemiseni, näed suvel kaunist looduslikult väetatud murulappi. Purustanud lehti võib kasutada ka orgaanilise multšina lillepeenardes, juurviljaaias ning puude ja põõsaste alla.

Tee komposti

Kuna lehed sisaldavad süsinikku, on need ideaalsed komposti tegemiseks – eriti need, mis on juba purustatud. Purustatud lehed laota kihiti vaheldumisi tavapärase kompostimaterjaliga ning jäta talveks laagerduma. Aeg-ajalt oleks hea kompostihunnikut segada ja juba kevadiseks istutusajaks ongi sul rammus kompostimaterjal olemas!

Kaitse taimi

Näiteks õistaimede ja viljapuude kuni 10cm lehekiht soovitatakse hargiga lillepeenrasse kaevata, et tuul neid minema ei puhuks ja saaks tekkida toitaineterikas huumus. Lehekate kaitseb taimi ka talvekülma eest.

Ehita siilipesa

Ilmselt me paljud ei tule selle peale, et hoolikalt korrastatud aedadest ei leia loomad enam pesa ehitamiseks vajalikku materjali. Nii et, miks mitte jätta aeda kuhi lehti ja peenemaid oksi – siil, kes liigub peamiselt hämaruses ja toitub aedades pesitsevatest kahjulikest putukatest, tasub aiapidajale oma tegevusega heldelt.

Saada kompostijaama

Seega – lehed igal pool halba ei tee, see ei pea olema üksnes tüütu prügi, mida aiast minema vedada. Kuid kui kokkuriisutud lehehunnikud käivad siiski üle jõu, pakub kindlasti kodukandi omavalitsus tasuta lehtede äravedu. Tavaliselt toimub kuni 200-liitriste lehekottide vedu eelnevalt teada antud kinnistutelt novembri lõpuni või on aia – ja haljastusjäätmete kogumiseks välja pandud eraldi konteinerid. Loe hoolikalt jäätmete vedu puudutavaid reegleid!

Sügiseseks lehekorjeks soovitame valida tavalise plastikust prügikoti asemele BioBag’i OK compost IINDUSTRIAL sertifikaadiga lehekotid, mis vastavad ka Euroopa kompostitavuse standardile EN 13432. BioBagi lehekotid võid saata muretult koos lehtedega kompostijaama. Need lagunevad täielikult, kahjulikke aineid ja mikroplasti jääke (väiksemad kui 5 mm plastiosakesed) maha jätmata – nii hoiame oma elukeskkonda, vähendame plastireostust ja väldime plastiosakeste sattumist meie toidulauale.